
Ръководство и контакт
Кристиян Балабански (председател)
Управителен съвет: Христо Шапкаров, Антон Гошев
Facebook: СБХ Благоевград
sbhblagoevgrad@gmail.com
История
Благоевград и регионът му са с богата художествена традиция още от времето на големите зографски фамилии и наивистичното изкуство на XIX век. През годините тук творят много художници, вдъхновени от народното изкуство и културното наследство на Балканите.
През 1956 година се създава група на художници. Учредители са: Георги Ножаров, Димитър Михайлов, Аргир Марчев, Стальо Сталев. Групата е причислена към Окръжен народен съвет - отдел „Просвета и култура” – Благоевград. През годините групата развива активна изложбена дейност, включително първата голямата изложба през 1956, привлякла широка обществена и международна подкрепа.
Благоевградската художествена галерия започва своето съществувание през 1966 като звено на Окръжен съвет за култура. За директор е назначен Христо Бараковски, а през 1968 е попълнена и с един уредник - художникът Владимир Мишев. Тя се превръща в пространство за ежегодни изложби на творците от района. По-късно галерията става окръжна с патрон н.х. Стоян Сотиров. През 1974 е взето решение за създаване на художествен отдел към Окръжен исторически музей, основата на който да бъде сбирката от картини към ОСК. Днес художественият отдел в Регионален исторически музей – Благоевград разполага с над 2400 художествени творби. Те са фонд на Окръжната художествена галерия. Тук са имената на Владимир Димитров - Майстора, Златю Бояджиев, Ненко Балкански, Стоян Сотиров, Светлин Русев, Тодор Варджиев, Методи Душков, Енчо Пиронков, Крум Дерменджиев, Вежди Рашидов, Емил Стойчев, Христо Бараковски, Владимир Пешев и много други творци, работили в края на ХХ век.
Югозападният университет „Неофит Рилски“ – Благоевград, основан през 1975, е сред основните културни и образователни центрове в Югозападна България. Университетът допринася значително за утвърждаването на художествения живот в региона. Факултетът по изкуствата подготвя поколения творци – художници, графици, скулптори и дизайнери, които активно участват в културния живот на Благоевград и страната. Много от възпитаниците и преподавателите на ЮЗУ са част от представителството на СБХ в Благоевград. Университетът осигурява платформа за реализиране на художествени проекти, изложби и културни инициативи, които спомагат за утвърждаване на града като значим център на съвременното изкуство в България.
Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, бивша „Солунска“, е едно от най-старите и престижни училища в Югозападна България. По инициатива на художника педагог Димитър Сандъкчиев се създава художествена паралелка. В своето дългогодишно развитие гимназията се утвърждава като културно-образователен център с важно значение за художествения живот в областта. Паралелките с профил изобразително изкуство подготвят млади творци, които участват активно в регионални и национални изложби и конкурси и продължават своето образование в ЮЗУ „Неофит Рилски“, Националната художествена академия и други училища по изкуствата.
В момента Представителство на СБХ е съставено от 41 творци от Благоевград, Сандански, Гоце Делчев и Разлог.
Ежегодни изложби и прояви
- Зонална изложба „Струма“
- Традиционна обща изложба, посветена на 24 май
- Традиционна обща изложба „За любовта и виното“
- Ежегоден пленер „Живописната технология в съвременното изкуство“
- Традиционна обща изложба „Свети Лука“
- Традиционна обща Коледна изложба
- Пролетен фестивал на съвременно изкуство „Стаички“
Основни партньори
Община Благоевград
Градска художествена галерия – Благоевград
Регионален исторически музей Благоевград
ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград
По-важни издания
- Изложба „11.11“, 1988
- Национална изложба „11.11“, 1989
- Нац. изложби „11.11. 90, 91, 92, 93“
- Зонална изложба „Струма“, 2014
- Еко Арт фестивал за съвременно изкуство, 2017
- Изложба „60 години художници от Благоевград“, 2018, СБХ Шипка 6