Галерия (4)

На 22 и 23 февруари 2020 галерията на СБХ – Шипка 6 се състоя изложба и представяне на графичния роман „Аракел. Мимикрия“.

Поредицата за Аракел Хачатурян е експеримент – шестима художници рисуват една история (в третия албум към Петър Станимиров, Пенко Гелев, Димо Стоянов – Димо, Евгений Йорданов, Румен Чаушев и Сотир Гелев се включва и Веселин Праматаров). Всеки от тях избира такава част от сценария, която най-добре отговаря на натюрела му, и влага в рисунките си своето виждане за историята.

А тя е доста заплетена. След като излезе първият албум, много от читателите споделят, че са го прочели три-четири пъти, за да се ориентират в сюжета (не личи да са недоволни от това, напротив). Затова авторите решават да поддържат тази линия.

Вторият албум ни връща в младостта и детството на Аракел. Читателите стават свидетели на случки, които предшестват драматичните събития от първия албум. Някои травматични ситуации в миналото помагат да се изяснят особеностите на характера на героя, други заплитат нови сюжетни линии.

В третия албум действието продължава да развива фабулата на втория, но все още хронологично предхожда събитията в първия. Аракел Хачатурян се опитва да се добере до истината за себе си и до причините за това, което му се случва. Този албум се нарича „Мимикрия“, защото почти нищо не е това, което изглежда.

Авторите споделят:

„Когато правихме първия „Аракел“, нямахме представа какво ще се получи – казва Пенко Гелев. – Албумите за Аракел Хачатурян смятам за чисто удоволствие, но ако някой читател реши да поразмишлява, докато ги чете, не бих го спирал.“

Евгений Йорданов допълва: „Най-трудно се рисува онова, което не познаваш, за което не си се подготвил или просто не желаеш да рисуваш. Най-лесно стават нещата, които ти идват отвътре. Това се случва след дълги години подготовка и наблюдение – усещането е, че ръката ти рисува сама, което за страничния наблюдател изглежда като фокус.“

Румен Чаушев: „Това са седем различни прочита на историята, без тя да пострада от това. Седем, а и повече стила в рисунките, подчертаващи различния прочит. Седем очаквания за „погледа“ на останалите и седем резултата, надминали очакванията.“

Димо Стоянов – Димо: „Разказ в картинки – старо, но златно определение.

Няма нещо, което да не можеш да изразиш чрез комикса.

Стига да можеш. Комиксът е част от световната култура, колкото и някои „тикви“ и до ден днешен да не могат да го разберат.“

Петър Станимиров: „Нарисуваната историйка и графичната новела за мен са две различни неща – както статия и роман. Мисля си, че „Аракел“ ми доставя удоволствие, защото ме кара да размишлявам, но пък историята е пълна с толкова странности, които, докато уж отговарят на една загадка, веднага поставят друга, че трябва пак да си помисля удоволствие ли е.“

Веселин Праматаров: „Включването ми в „Аракел“ е екстремно, като скок в буен поток. Когато всичко около теб кипи и се върти, не се питаш колко дълга е реката. Следваш Аракел, божия защитник, в странния му, нелинеен път, заобиколен от плътни образи или ефирни същества, говорещи кучета и космически странници. Даже детството му, сцени от което пресъздавам, не е пощадено и носи печата на суровата предопределеност, някаква космическа съдба, която дебне зад вратата на селската къща и дърветата в близката гора.“
 
Съвременното определение „графичен роман“ се стреми да се освободи от вестникарските наслоявания около комикса и до голяма степен успява.

Това е вид литература, удобен подход да разкажеш история по начин, различен от всички други.

Няма ограничения за жанр и стил, но както във всяка литература, важни са уменията, въображението и вкусът. Най-важното е, че не отнема нищо от литературния изказ, само добавя огромен арсенал от изразни средства, които могат да бъдат използвани в помощ на повествованието. Комбинирането на добър текст и подходяща графика е трудно, затова истински добрите истории в картинки са много по-малко от добрите книги в другите видове литература.

В края на 2020 ще излезе четвъртият албум и всички сюжетни линии от историята за Аракел ще бъдат разплетени. Даже на един от героите ще му се наложи да говори в стихове...


+++

В материала са използвани откъси от интервю на Нева Мичева (toest.bg) с авторите на поредицата „Аракел“.
 

Смислови групи: