Годишната национална награда за живопис „Владимир Димитров-Майстора” беше връчена на официална церемония в деня на рождението на Майстора - 1 февруари, от 11.00 ч., в Художествената галерия в град Кюстендил, носеща името на големия художник.
Жури в състав: Любен Генов – председател, проф. Андрей Даниел, проф. Божидар Бояджиев, Весела Христова – Радоева, Димитър Грозданов, проф. Димитър Чолаков, Красимир Линков, Надежда Кутева, представители на община Кюстендил, на Министерство на културата и на КК на СБХ, прегледа предложенията и номинира следните автори: Ванко Урумов, Ивайло Мирчев, Николай Майсторов и Станислав Памукчиев.
Тази година голямата награда Майстора беше присъдена на Ивайло Мирчев
Той получи статуетка, диплом, 5000 лв. от община Кюстендил и 2000 лв. от Министерство на културата. Статуетката е изработена от скулптора Кирил Матеев след спечелен конкурс за пластика за Националната награда за живопис на името на Владимир Димитров – Майстора. Присъстваха носители на отличието от предишни години, ръководството на Съюза на българските художници, община Кюстендил и представители на Министерството на културата. Миналогодишният носител на наградата – Свилен Блажев откри своя изложба в галерията.
Повече за наградения:
Ивайло Мирчев е роден е на 11 август 1954 година в София.
Завършва Художествената гимназия, а след това и Националната художествена академия, специалност „Живопис” (1981). В момента е професор в катедра „Живопис“ и нейн ръководител.
Член е на СБХ, секция „Живопис” от 1982 година.
От 2004 до 2011 е председател на СБХ.
Негови самостоятелни изложби са представяни в различни градове из страната, като София, Бургас, Варна, Карлово, Самоков, Севлиево и много други, но също така и в чужбина: Германия, Холандия, Швейцария, Австрия и други.
От 1983 до 2007 участва в колективни изложби в България и в чужбина: Италия, Германия, Русия, Холандия, Швеция, Полша, Австрия, Египет, Китай, Турция, Чехия, Словакия и други.
По-важни награди за автора са: „Южна пролет“, Хасково през 1986 година и голямата награда от Национална младежка изложба, София през 1985 година.
Негови произведения са собственост на НХГ – София, художествени галерии и частни колекции в България, както и в чужбина: колекция „Лудвиг“ – Аахен, колекция „Хедер“ – Вупертал, Франкфурт/М, Дюселдорф, Ботроп, Виена, Стокхолм, Амстердам, Милано, Токио, Тел Авив, Базел и други.
Той е художник с уникално усещане за композиция и цветови съчетания. Той експериментира във всички техники и формати, във всички стилове, но най-ярко изразява себе си чрез изкуството на пейзажа, акварела, рисунката. Изкуството му е преклонение пред природата във всичките й проявления и олицетворява дълбоката същност на един чувствителен артист.
През изминалата година Ивайло Мирчев реализира общо пет самостоятелни изложби, всички те белязани като честване на неговият 60-годишен юбилей:
• „Конферанс“ – Художествена галерия Кюстендил „Владимир Димитров – Майстора“, открита на 7 юни 2014 година
• „Конферанс 2/ Упражнения по рисуване и водни техники“ – галерия „Резонанс“, Пловдив, открита на 14 октомври 2014 година
• „Конферанс. Упражнения по живопис“ – ателието на художника, открита на 13 ноември 2014 година
• „Конферанс. Упражнения по живопис“ – галерия „Пролет“, Бургас, открита на 18 ноември 2014 година
• Изложба живопис – галерия „Теди“, Варна, открита на 22 януари 2015 година
Повече за наградата:
Престижната награда е възстановена е през 2013 година след прекъсване от над 20 години по инициатива на Община Кюстендил, с участието на Съюза на българските художници и Министерството на културата. В периода от 1973 г., когато е учредена от СБХ, до 1989 г., когато е връчена за последен път, наградата има 39 лауреати. Между тях са легенди като Златю Бояджиев, Ненко Балкански, Илия Петров, Генко Генков, Стоян Сотиров, творци от следващото поколение като Калина Тасева, Димитър Киров, Светлин Русев. Двукратно са награждавани Атанас Яранов, Вера Недкова, Веса Василева, Емил Стойчев и Милко Божков.