Галерия (9)

откриване: 18 юни, сряда, 18:00 часа

Куратор: Атанас Тотляков

Участници: Атанас Тотляков, Галина Цветкова, Дарина Пеева, Деница Милушева, Красимир Русев, Младен Младенов, Милен Алагенски


+++

„Метарезерви 2025“ е последният от серията кураторски проекти, започнали през 2023 със същото название. Настоящата концепция е съсредоточена върху измененията на състоянието на конкретни произведения, средата, в която те съществуват, и целенасоченото мислене/усещане за тяхната същност. Словосъчетанието „фиксирани изменения“, допълващо заглавието на изложбата, може да се тълкува двузначно. От една страна, с него се определя усилено вглеждане в измененията, от друга – временна устойчива фаза, в която съществува дадена структура. И двата начина се обединяват върху идеята за целенасочен акт на прецизна временна установеност. В предходните издания със средствата на изкуството се фокусираше вниманието върху ключови понятия от теоретичния регистър на метамодернизма, които остават валидни и за „Метарезерви – фиксирани изменения“. Първостепенно това е осцилацията, отнасяща се до измененията и вариациите между крайни точки на действие, представена с метафорите за махало и калейдоскоп. Същевременно „Метарезерви“ работи с

дистанциите, паузите, периодичността, ритмичните колебания,

самото чувство за изменение, взето едновременно с разума и действието на човешкото тяло. Поетиката (творческото действие) на селектираните произведения съчетава полюсни феномени. Повечето от творбите целенасочено са създадени с намерението за включване на технологични инструменти, допълнени с класически за изкуството техники и материали. Майсторенето и дематериализирането действат с еднаква сила в мимолетни автопоетични импулси. Зад всичко това стои особената метамодерна информирана наивност, при която всяко взето решение е част от безкрайно множество равнопоставени алтернативи. В това състояние на конструирана художествена реалност действат мощни импулси на привличане и отблъскване, приемане и отхвърляне, които са в резонанс с глобалните промени и усещането за криза. Измененията са сигурни! Метамодернизмът е в ход!


+++


За куратора


Атанас Тотляков е професор, доктор на изкуствознанието. От 2003 преподава във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Факултет по изобразително изкуство. Работи активно в сферата на интер, транс и мултидисциплинарните артистични практики. Съвременен автор, чието творчество е базирано на експериментални произведения на изкуството, които имат за цел да въздействат на публиката чрез усещането за допир, натиск и вибрация или техни визуални корелати. Тотляков разработва стратегия за свързване на тактилното и визуалното възприятие в творческия акт, като сензориката на тялото се възприема в ролята на разширено поле на съзнанието, отговорно за подмножество автопоетични процеси. Той теоретизира специфичен модел на изкуството, развит като атомизъм на втечнената култура (флуиден атомизъм), при който наблюдаваме динамиката във взаимодействията в непрестанно променяща се структура. Атанас Тотляков е автор, куратор и консултант на множество изложби и творчески проекти. В кураторската си практика работи активно върху някои аспекти на метамодернизма.
Избрани кураторски изложби, свързани с идеите на метамодернизма и сродни проекти: 2024 – „Метарезерви – вариации на метамодерни теми“, куратор и участник, ХГ „Елена Карамихайлова”, Шумен. 2024 – „Метарезерви 2024“, куратор и участник, ХГ Стара Загора. 2024 – „Био-автоматизъм / Техно-автоматизъм / AI-автоматизъм. Автоматизмът в епохата на метамодернизма“, куратор и участник, Изложбени зали „Рафаел Михайлов“, Велико Търново. 2023 – „Метарезерви 2023“, куратор и участник, Изложбени зали „Рафаел Михайлов“, Велико Търново. 2016 –„Рисунка и интермедия“, куратор и участник, СБХ – зала „Райко Алексиев“, София. 2011 – Международен проект TOUCH, автор на концепцията; Публични представяния към проект TOUCH: Touchville, колективна мултисензорна изложба, ESDi, Испания; Самостоятелни изложби и представяния в рамките на проекта: „Тактилни рисунки по натура“, Пърформанс с включване на публиката, градска среда; гр. Велико Търново; „В търсене на тактилния идеал“, пърформанс с включване на публиката, градска среда; гр. Велико Търново; „Дискове с тактилна информация“, инсталация от 111 ръчно гравирани CD. Зала „Янаки Манасиев“, Факултет по изобразително изкуство; „Инфраред документация“; Художествена акция с участието на студенти от Факултета по изобразително изкуство; „Тактилна интерпретация на земен знак“, инсталация в урбанистично пространство. 2011 – Авторска тактилна инсталация в рамките на Международен проект Sensory World, категория Инсталация, Art Space Nature Program, Edinburgh College of Art, Единбург, Великобритания.


+++

За изложбата „Метарезерви“ / 2023 в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“ – Велико Търново можете да прочетете

тук