Ръководство

Настоящ творчески секретар на секция Комикс е Петър Станимиров


За секцията

Основна цел на художниците, членове на секция „Комикс“ е популяризирането на българските комикси като важна част от съвременната европейска и световна култура.

Секцията е създадена през есента на 2011 година от членовете на гражданско сдружение „Проектът Дъга“: Сотир Гелев, Румен Чаушев, Петър Станимиров, Евгений Йорданов, Димитър Стоянов-Димо, Пенко Гелев и Антон Стайков с подкрепата на колегите Николай Додов, Христо Кърджилов, Валентин Ангелов, Владимир Коновалов, Христо Христов, Симеон Кръстев, Елена Панайотова, Виктор Паунов, Спартак Дерменджиев, Стоил Мирчев, Тихомир Манолов, Тодор Варджиев и Румен Петков, като решителна стъпка в разпознаването на комикса като пълноправно изкуство в гилдията на художниците.


Наградата за комикс

През 2013 година основана е Национална награда за принос към българския комикс, която носи името на Александър Денков. От основаването ѝ нейни носители са художници, сценаристи, теоретици, режисьори и издатели с принос към деветото изкуство.

 
2013 Любен Зидаров, художник
2014 Петър Станимиров, художник
2015 Антон Стайков, художник, автор на „Кратка история на българския комикс“
2016 Марко Стоянович, сценарист, организатор на Балканския фестивал на комикса
2017 Мария Николова, режисьор
2018 Евгений Йорданов, художник
2019 Марияна Златарева, издател, издателство „Кибеа“


Кратка история

С вековете разказът в картинки е станал потребност и с развиването на технологиите, и той се е видоизменил и разклонил в различни посоки и различни медии, но винаги в основата е била нарисувана с последователни рисунки история.

Комиксът като девето изкуство, е форма на художествено произведение, използваща съчетание от рисунки (или друг вид неподвижни изображения), подредени в повествователни поредици и най-често придружени от текстове (разкази и диалози).

Думата „комикс“ идва от английски език, като произлиза от хумористичната лента с панели (сomic strip) в американските вестници, но постепенно става стандарт и за некомични произведения.

През 20 век комиксът става един от най-популярните жанрове масова култура. До голяма степен загубва комичността, заради която е получил наименованието си и основна тема са нечии приключения: исторически, детективски, ужаси, фантастика и истории за супергерои.

В България рисуваните истории се появяват в края на 19-ти век, а първите сериозни стъпки в развитието на това изкуството започват в началото на XX век. Като търсене на нови пътища за графично и визуално общуване с читателя над 400 художници и сценаристи се изявяват на тази сцена от до днес. Най-известните комикс издания в България са „Дъга“, „Чуден свят“ и „Картинен свят“.

Сред творците, които рисуват комикси около двете световни войни, са Борис Ангелушев, Илия Бешков, Вадим Лазаркевич, Райко Алексиев, Чудомир, Александър Божинов, Любен Зидаров, Пена Генова, Стоян Венев, Владимир Милев, В. Донков и Александър Денков.

След кратък застой през 50-те години комиксите започват да се появяват отново в България, но са наречени „разкази в картинки“. Появава се и ново поколение художници. В списание „Космос“ - Иван Гонгалов, Лиляна Ангелова и Стоян Шиндаров, а в издателство „Български художник“ - Херувим Рачев,  Владимир Коренев, Христо Брайков, Атанас Пацев, Христо Нейков, Генчо Денчев, Калина Тасева и Юли Минчев.  Безспорно обаче разцветът на комикса в България настъпва с появата на списанията „Дъга“ и „Чуден свят“ в края на седемдесетте години. В периода на съществуването им до 1992 година десетки художници представят на страниците му своите разкази в картини - Владимир Коновалов, Стоян Шиндаров, Николай Додов, Христо Кърджилов, Константин Георгиев - Коко, Венелин Върбанов, Петър Станимиров, Евгений Йорданов, Сотир Гелев, Румен Чаушев, Димитър Стоянов - Димо, Георги Шуменов,Емануил Чальовски, Анри Кулев, Тоня Горанова и Никифор Русков, Валентин Ангелов, Росен Манчев, Доньо Донев, Борис Димовски, Светослав Янакиев и Румен Петков и още много други.

 

Дейност

За съжаление след 1990-те следва нов застой, продължил близо двайсет години и създаването на секция „Комикс“ е едно от решенията за преодоляването му. С множество изложби, организирани от секцията, изкуството на комикса успя да достигне да стотици свои почитатели в страната и чужбина.


Изложби

2013 Първа национална изложба на българския комикс – София, Сливен, Пловдив; Виж тук

2014
Първа национална изложба на българския комикс в Габрово, Белград и Лесковац – Сърбия;

2014 Международна изложба „София Комикс Експо“; Виж тук

2014 Изложба „Български комикс“ – Прага, Чехия; Виж тук

2016 Изложба „Български комикс“ – Прага и Пардубице, Чехия; Виж тук

2017 Изложба „Аракел“; Виж тук 

2017 Втора национална изложба „София Комикс Експо“; Виж тук

2020 Изложба „Аракел – мимикрия“; Виж тук