

Изложбата разглежда темата за натрупаната тъга посредством исторически събития за периода 1944 – 2024
откривaне: 21 март, петък, 18:30
Мултимедийната изложба Feel her tears / Опитай сълзите ѝ ще бъде представена на 21 март от 18:30 часа в зала „Райко Алексиев“. Авторският проект, дело на Веселин Зографов и съмишленици, разглежда темата за тъгата, пречупена през исторически събития – от убийството на Райко Алексиев през 1944 до наши дни. Съдържанието е представено в концепция, съчетаваща модерна технология и различни художествени средства.
Централният обект на изложбата е скулптурата „Пиета в разпад“, представена в мащаб 1:2. Чрез технологията на 3D сканиране, моделиране и принтиране фигурите на Неда Спасова и Леонид Йовчев оживяват в структура, създаваща напрежение между устойчивото и крехкото, между паметта и разпадането. Тя поставя зрителя в полето на разминаването –
разминаване между поколения, разбирания, позиции и действия.
Разпадът не е просто разрушение – той е начин да се оголят пластовете на смисъла. „Пиета в разпад“ не дава отговори, а изисква осъзнато присъствие. Как съхраняваме наследеното? Какво губим? Дали посоките, които избираме, ни свързват, или ни разединяват? Какви ценности оставяме след себе си? Проектът е реализиран в партньорство с Института по информационни и комуникационни технологии при Българската академия на науките.
Текстовете към историческите моменти, съвместна работа на Веселин Зографов и професор Евелина Келбечева, представят селектирани събития между 1944 и 2024. Представени са 30 събития, сред които посетителите ще видят „1944 Райко Алексиев и неговото убийство“, „Национализация и колективизация“, „Изнасянето на българския златен резерв към СССР“, „Българският Чернобил“, „Андрей Луканов и неговото управление“, „Приватизация“, „Лустрация“, „Създаване на силовите групировки от агенти на ДС и генерали“ и др. Припомнянето на исторически събития е представено чрез визуални информационни пана, съдържащи исторически кадри, предоставени от Държавния архив, БТА и Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Основната идея на изложбата е да постави преминаващия през изложбените обекти посетител в ситуация на вътрешен разговор чрез вникване в собствените му знания, разбирания и спомени в опит да се доближи възможно най-много до осъзнаване на идеята за принадлежност и емпатия към обграждащата го среда. Чрез представените исторически събития, в тишината на взаимовръзките възниква въпросът: Къде сме ние в момента и как функционираме като обществен организъм? В изложбата „Опитай сълзите ѝ“ аналоговото и дигиталното вървят ръка за ръка, като естествено продължение на случващото се около нас. Представените факти са поднесени поради нуждата от изразяване на рефлексия към историческото битие и осъзнаването му.
+++
Екип
Автор: Веселин Зографов
Куратор: Наталия Ленц
Исторически консултант: проф. Евелина Келбечева
Актьори: Неда Спасова и Леонид Йовчев
Фотографи: Димитър Неделчев, Галина Василева, Димитър Костов
Сценограф: Мина Барух
Специални ефекти: Ани Андреева и Искра Парладийска
Архивни снимки: БТА, Държавен архив, Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Статистика: Национален статистически институт
3D сканиране, 3D моделиране, 3D печат: гл. ас. Миглена Райковска, ас. Христина Кабаджова, ас. Николай Петков, инж. Димитър Димитров, инж. Валентин Петков, инж. Юлий Афзали от Лаборатория по 3D дигитализация и микроструктурен анализ с ръководител проф. Иван Георгиев към Институт по информационни и комуникационни технологии при Българска академия на науките
Към 3D модела помощ бе оказана и от сръбския артист Декстроза и от българските артисти Цветан Николов и Орлин Николов.
Фотосканиране: Кеворк Ванлян
Графичен дизайн, логистика и връзка с медии: #триглавата
Партньори: Проектът е реализиран в партньорство с Института по информационни и комуникационни технологии към Българската академия на науките. С подкрепата на Съюза на българските художници (СБХ) и медийната подкрепа на „Метрополис АД“, „Студио Плакат“, „ВИЖ!“
Повече: https://www.instagram.com/feelhertears
https://www.facebook.com/feelhertears
За контакт с медиите:
Михаела Люцканова, 0896 837 533
mihaelalyutskanova@gmail.com