- | Извън СБХ

Художествена галерия „Илия Бешков“ – Плевен

откриване: 4 септември, сряда, 17:30 часа

В изложбата „Визуални пътешествия на книгата“ на Красимира Друмева са представени 30 плаката, обединени от водещата идея за стойността на книгата като израз на естествената човешка потребност за знание, полет на фантазията, споделяне на размисли и чувства.

Причина за реализирането на този проект е рефлексия от нарастващата тенденция да се чете само онлайн. Несъмнено съдържанието, достъпно с един „клик“, е полезно и необходимо в нашето забързано ежедневие, но то не може да замени пълнотата и дълбочината на художествения текст, както и съприкосновението с книжното издание. Графичното оформление, тактилното усещане при контакт с подвързията, дори ароматът на хартията подсъзнателно дават сигнал за успокояване на ума, намаляване на темпото, проява на търпение, за да се освободи време за осъзнато ментално и емоционално преживяване.

Четенето е своеобразна медитация, която пренася мислите отвъд материалното и възможното. Тези аспекти провокират Красимира Друмева да създаде серия от плакати, посветени на книгата като възможност за необятни пътувания и екзистенциални трансформации. С помощта на визуалната метафора тя

използва символа на книгата, като я интерпретира в многообразие от образи.

Колекцията е своеобразен експеримент за авторката в семиотично отношение. Във всички творби присъства силуетът на книгата, но пресъздаден в различен контекст от значения и взаимодействия както с други символи, така и със зрителя. Целта на създадените произведения е да внесат многообразие в изказността на визуалната комуникация, избягвайки познатите стереотипи на общуване, за да се изведе на културно, естетично и социално значимо ниво.


+++


За автора

Красимира Друмева е художник, графичен дизайнер и преподавател. Работи в областта на печатната и уеб реклама, запазен знак, плакат, фотография и живопис. Наред с това преподава във Великотърновския университет графичен дизайн и визуална комуникация. През 2015 защитава докторска степен по изкуствознание и изобразително изкуство. Понастоящем е доцент и ръководител на катедра „Графичен дизайн и визуални комуникации”. Тя е автор на множество академични статии, учебни помагала и книги, предназначени за студенти и дизайнери. Представя свои произведения в регионални, международни изложби, пленери и проекти в България, Полша, Белгия, Франция, Словакия, Португалия, Чехия, Литва, Сърбия и Северна Македония. В своята творческа и изследователска работа търси креативни решения за някои от основните обществени проблеми, които трансформират масовата култура през последните години. Въз основа на проучвания и творчески експерименти тези прозрения са публикувани и документирани под формата на художествени произведения. Основната цел в нейната работа е внасяне на естетика и комуникация в заобикалящата среда, намирането на възможности за по-добър и по-устойчив начин на живот.