- | Извън СБХ
Галерия (3)

галерия „Българи“, София

откриване: 1 април, вторник, 18:00 часа

„Човечеството е на върха в материалното си развитие, но без духовност нещата не стават“, споделя Иван Кънчев, носител на италианската награда „Артист на годината 2025“, връчена тази година във Флоренция от фондация Еffetto Arte. През 2022 по повод на номинирането му на панаира на изкуствата в Токио японският критик Юънк Шаах отбелязва „За Иван Кънчев работата с глина е не само завръщане към своята памет, но и възможност за предефиниране на универсалната функция на хилядолетната традиция на керамиката, осъвременяване на нейната приложимост, обновявайки я извън познатата утилитарност чрез формàта, мащаба, пластиката и цветовите нюанси... Той създава достъпно изкуство освен за зрящи, но и за зрително затруднени хора, чрез

богата фактура, насочена към емоционалното усещане за допир,

което води до синтез, обогатяващ тактилното преживяване на изкуството и конкретно керамиката.“

Възпитаник на керамичното училище в Троян, което определя средата за израстване, шанса да се допре до личността на големия български скулптор Никола Терзиев – Желязото, уроците на Националната художествена академия в София, както и завършването на специалността „Психология“ в Русенския университет, всичко това в цялост определя от рано възможността на художника да е наясно със себе си за Пътя – личностен и творчески, който той следва в живота. А именно да създава изкуство, контрапункт на консуматорското общество.

Иван Кънчев / от изложбата



„Двигателят е вътре в теб – това е дарбата, която имаш, споделя художникът. Трябва да се закачиш за корена... Да се завърнеш към своята памет.“ За Иван Кънчев коренът и паметта са неолитната и тракийската керамика с характерния ѝ черен и сив цвят, към който той прибавя цялата цветова палитра с предпочитания към синия, символ на безкрайността и божественото, както и ръждивокафявите тонове пряко насочващи към земното, човешко, ритуално претворяване на небесните послания. Тази житейска и естетическа платформа е изразена в любимите му кръгови композиции, напомнящи и прабългарския календар, и дърворезбените възрожденски тавани, и съвременните дискове, преносители както на древната духовна енергия така и на визията за едно все още непредвидимо бъдеще. Неслучайно в неговите керамични композиции се реят летящите фигури на човеците, опитващи се да преодолеят земната гравитация, но и да литнат в отвъдното. Тези експерименти, превърнали се вече в собствено постижение, му донесоха световно признание след Ню Йорк (Творческата награда „Изкуство на единството“ 2021 и статуетка за скулптура на Международната награда ATIM`s Top Masters 2024) и на флорентинското биенале златен плакет „Лоренцо Великолепни“ 2021, както и кураторската награда „Донатело“ във Флоренция. Днес можем с увереност да кажем, че Иван Кънчев е оригинален артист със стилистичен принос и удивителен синтез между кавалетното и монументалното, декоративното и изящното, утилитарното и възвишеното.

По повод изложбата в галерия „Българи“ не мога да подмина и още нещо – изследванията му в областта на изкуствознанието и пластичните изкуства у нас чрез книгата „Творците говорят. 77 интервюта за българската скулптура“ (2019). В тези диалози Иван Кънчев задава основните въпроси на живота и в изкуството, които пронизват циклите, представени в настоящата изложба:

Вярваме ли в Бог?
Можем ли да вървим напред, без да се опираме на корените си?
Конкурентни ли сме с останалите култури по света? И т. н.

Много въпроси за един художник, определящ себе си като интуитивен автор, но и творец, който е разбрал, че големият успех изисква жертви, творец, който никога не е твърдял, че изкуството е по-голямо от живота, считайки, че те – животът и изкуството, трябва да са в синхрон. Така упорито и целенасочено той реди ежедневно, наведен над своите ритуални дискове, пъзела на живота, отговаряйки на извечния въпрос „Човече, къде си?“ Това е заглавието на един от основните цикли в творчеството му въобще. Цикъл – въпрос и откровение за самия художник, но и негова надежда да предизвика всички към осъзнаване на собствения ни избор между материалното и духовното в избрания от нас Път.

Аксиния Джурова, куратор на изложбата


+++


За автора

Иван Кънчев е роден на 17 септември 1973 в Русе. През 2000 завършва специалност „Керамика“ в Националната художествена академия в София, а през 2006 „Психология“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“. Защитава докторска дисертация по изкуствознание и изобразителни изкуства в катедра „Скулптура“. В периода 2010 – 2011 и 2022 – 2025 е хоноруван преподавател в Националната художествена академия. Има десетки самостоятелни изложби и участия в групови изложби в България и в престижни форуми в Италия, Испания, Япония, Полша, Дания, Франция, Белгия, Словения, Гърция, Швейцария, Китай, Австрия, Германия, Португалия, Хърватия, Канада, Унгария, Чехия, САЩ и др. Носител е на над 50 национални и международни награди. Негови творби се намират в престижни галерии и музеи в цял свят. Той е автор на кураторски проекти и няколко книги в областта на скулптурата и керамиката. Представен е в множество престижни книги, енциклопедии и списания за съвременно изкуство (Gold List, Art Market Magazine, The Woven Tale Press, Ceramics Now, Al-Tiba9, Aesthetica, Contemporary Art Curators и др.)
Избрани награди: 2007 Награда на фондация „Култур Контакт”, Австрия. 2015 Голяма награда на Съюза на българските художници за постижение в керамичното изкуство като концепция и технология в „VI Фестивал на съвременната керамика 2015“, София. 2021 Творческа награда "Art of Unity" (Изкуство на единството), Ню Йорк, САЩ. 2021 г., 2022 "Gold List Special Edition The best contemporary artists of today", Израел. 2022 Номинация за „Награда за изкуство в Токио“, Панаир на изкуствата в Токийската кула, Токио, Япония. 2023 Награда "Донатело" (Флоренция, Италия) на фондация EFETO ARTE, Флоренция, Италия. 2023 Награда "Лоренцо Великолепни" на XIV Florence Biennale, Флоренция, Италия. 2023 Награда на Museum Of The Americas – MOA, Флорида, САЩ. 2023 – Награда  „Leaders Protagonists of Art“, Вашингтон, САЩ. 2024 Международна награда  "ATIM's Top 60 Masters'', Ню Йорк, САЩ. 2024 Международна награда „Persona Art Honors“ на Contemporary Art Station, Барселона, Испания. 2025 Международната награда „ Артист на годината 2025“ на фондация EFETO ARTE, Флоренция, Италия. 
Избрани колекции: Музей на керамиката I’Alcora, Испания. Колекция на Kulturinitiative Gmund in Carinthia, Австрия. Представителна колекция на Triennale fur keramische Kunst in Spaez, Швейцария. Музей на керамиката Varazdin, Хърватия. Музей на слепите, София. Музей на чайника Shanghai, Китай (колекция на Shanghai International Modern Pot Art Biennial). Екстериорна керамична инсталация, Вроцлав, Полша (International Ceramics Mural: Let’s meet – Wroclaw 2016). Музей на Кастеламонте (Метрополен град Торино), Италия. Национален музей на Словения. Museum of the Americas-MoA, Маями, Флорида, САЩ.