галерия Depoo, София
откриване: 28 октомври, понеделник, 18:00 - 20:00 часа
В периода на събитието галерията ще бъде отворена за посещение от понеделник до петък, от 15:00 до 19:00.
Изложбата представя произведения от колекцията на Кокимото: Александра Георгиева, Анди Уорхол, Зоран Мише, Кокимото, Маурицио Кателан, Теодор Генов, УРС Фишер, Харита Асумани, Ясен Згуровски и ученици от частно средно училище „Мечтатели“
+++
Събитието е второто от поредицата изложби, в които Калоян Илиев – Кокимото представя тематична селекция творби от личната си колекция. Началото на тази инициатива художникът поставя с „Емоционална декомпресия“, показана в Дом на архитекта – Варна. Сред представените имена бяха както утвърдени съвременни български артисти от различни поколения, така и техни чуждестранни колеги. В ролята си на колекционер и куратор Кокимото продължава този проект с нова селекция творби на нова тематика. Изложбата е озаглавена „Банана драма“ и, както се подразбира, основен образ е плодът, превърнал се в символ на провокативното и контракултурното, работещ като инструмент за социални и политически послания, както го определя Даниел Ненчев в материала си за Виж #132 – „Бананът като пистолет“.
Образно казано,
драмата с банана като образ в изкуството
започва с обложката на Велвет Ъндърграунд и Нико от 1967 по дизайн на Анди Уорхол и провокативен апел „Бавно обели и виж“, първо издание от която ще може да се види в изложбата. Драмата продължава с творбите на полската художничка Наталия LL, която показва как се използва банан в цикъл фотографии и видеа, от които Кокимото се вдъхновява още през 2008 в изложба по време на специализацията си в град Лодз – Полша. Списъкът с провокации по темата не е малък, но най-актуално в последните години е изпълнението на Маурицио Кателан, наречено „Комедиант“, което Кокимото придобива като модифициран обект от лейбъла на Кателан, наречен Toiletpaper, и също може да се види в изложбата.
Сред показаните творби ще намерят място и интерпретациите на няколко български автори, които Кокимото цени като колеги, следи като артисти, колекционира и представя като куратор в изложбата. Това са Александра Георгиева, Теодор Генов, Харита Асумани, Зоран Мише и Ясен Згуровски. За да подсили ефекта от тази попкултурна медия, каквато е бананът, Кокимото представя и няколко свои творби, сред които и колаборацията си с швейцарския художник УРС Фишер. Това са и единствените произведения, които ще могат да се закупят при интерес от ценителите на съвременното изкуство. Галерийното пространство от своя страна е характерно с директните намеси на артистите по стените на галерията и за да продължи линията, кураторът на изложбата е подготвил серия от рисунки на типажи – банани на свои ученици от Частно средно училище „Мечтатели“ във Варна, където той преподава изобразително изкуство вече шеста година.
По материали от галерията
Тур с куратора на изложбата
В периода на събитието галерията ще бъде отворена за посещение от понеделник до петък, от 15:00 до 19:00, а в дните 9, 10 ноември (събота и неделя) и 16 ноември (събота) в същия часови диапазон заповядайте на галериен тур с куратора на проекта Калоян Илиев – Кокимото.
Изложбата се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.
+++
Адрес
галерия Depoo
София, ул. „Врабча“ 12
работно време:
понеделник – петък, 15:00 – 19:00
Точната локация можете да видите