- | София прес
Галерия (4)

откриване: 3 февруари, понеделник, 18:00 часа

„Аз, Венера“ е творчески проект на Анна Цоловска и Бисера Вълева.

„С Бисера често излагаме заедно. Не че имаме общи възгледи в социален, пластичен или концептуален план, но сме колеги и приятелки и винаги ни е забавно да проверим какво бихме направили по една тема. Резултатите са интересни, обикновено крайно различни и така покриват повече аспекти на темата или проблема. Техниките ни също са много различни – Бисера ползва живописни, аз графични, но сега и двете работихме в смесена техника, нещо хибридно: рисунка, печат, акрил, въглен, мастила и какво ли не. И двете преследвахме образа и това определи цялото ни поведение към творбите. Помежду си никога не знаем какво ще покажем. Имаме си достатъчно доверие да се опрем на изненадата от последния момент и тя да предпостави диалога в изложбата. В сегашната експозиция техниките на изпълнение нямат значение, дори пластичността няма. Важен е образът почти по концептуален начин. Много пъти Бисера е подавала темата, сега аз я зададох.

Аз, Венера!

Венера е женска същност, архетип, себеусещане, себеосъзнаване, възможност, варианти. Венера е неизменно присъстващата романтичност. Венера е потенциал за отношения. Венера е възможността за другия. Венера предполага взаимоотношения. Венера е любов!
Всичко в моите образи е асоциации, неточни бързи фигури, които в дадено време са ме впечатлявали; моменти, в които съм изживявала Венера по собствен начин, а понякога и кратки мисли или думи, с които съм свързвала

еквивалентни за Венера състояния, процеси или функции.

Просто емоционални впечатления, отразени в рисунки и колажи. Е, рисунките не изглеждат точно като спонтанни рисунки. Това е, защото върху тях многократно съм работила, допълвала, доуточнявала, отпечатвала и прочие, докато постигна образа, който искам да изразя и покажа. Изненадващо за мен, за Бисера Венера се оказа в ателието. Така ми го сподели, когато я помолих да ми прати няколко думи за работата си. Явно Ателието е нейната стихия, свобода или просто място, където се чувства правилно, комфортно, обичайно.

Тук ще я цитирам: „Ателието е мястото, където образите, повече или по-малко измислени, се срещат с реалността. Гипсовите Венери съжителстват с живите модели, които пък от своя страна заемат мястото на образеца. В ателието бутафорията е начинът на съществуване, но тя като гигантска лупа помага да се откроят нещата, които са истински значими. Моделите са монохромни като алюзия за ателието, в което студентите изучават формата. Средата, в която са те, е цветна и дори сюрреалистична, така както е донякъде абсурдна, донякъде цветна действителността – илюзия на художника.“

И така... Това са нашите Венери. Тях ще споделим. Те са част от нас. Разбира се, аз продължавам да ги мисля всеки път различни, генерирам нови образи, други забравям както мислите, представите, живота. Но тези тук са нарисувани, вече впримчени в някаква постоянна визуалност и, надявам се, достатъчно готови, достатъчно изведени, за да провокират мисли и емоции извън мен.

Анна Цоловска

+++

За авторите

Анна Цоловска е родена в София. Завършва НГПИ „Св. Лука“, специалност „Металопластика“. Има магистърска степен от НХА, специалност „Графика“ при проф. Галилей Симеонов. Доктор е в областта на „Философия на модерното изкуство“ и професор към катедра „Визуални изкуства“ на СУ „Св. Кл. Охридски“. Член е на СБХ от 1996. Печелила е стипендия на ÖEAD за изследване в областта на „Философия на модерното изкуство“, Виенски университет, Австриа (1998) и конкурс за творческа резидевция в Cité Internationale des Arts”, Париж, Франция (2018). Има интереси и работи в областта на литографията, дигиталната графика в компилация с нанофотография, в пластичните изкуства, където експериментира с много различни материали от метал и дърво до стъкло, керамика и бетон.
Участва в симпозиуми по скулптура и лендарт, уъркшопи, фестивали, конкурси и други в България и извън нея. Получава награди и номинации в национални и международни форуми за изкуство. Нейни творби се намират в Националната галерия, в частни колекции и музейни сбирки в Япония и Тайван. Сред самостоятелните ѝ проекти и индивидуални изложби са: в София – „Градината“, галерия „Стубел“ (2021), „Тотална медитация“, галерия „Аросита“ (2021), „Моите странствания са извън пределите на странстването“, галерия „Алма матер“ (2019); участие във Фестивал „Ле Траверсе дьо Маре“ със „Supra humanum – отвъд човешкото“, Париж (2018); Cerebrum simulation AI – improvisations, галерия „Алма матер“ (2018); Mental vagabond, БКИ – Будапеща (2018), Observers, БКИ – Будапеща, Fossilis (2014) Galleria Via larga, Флоренция (2014); Chat, gалерия „Алма mатер“ 2010; „Наблюдателите“, галерия „Алтера“ (2009). До момента Анна Цоловска е взела участие в повече от 100 съвместни изложби в България, Австрия, Чехия, Унгария, Сърбия, Тайван, Полша, Беларус, Финландия и Япония. Живее и работи в София.

Бисера Вълева завършва специалност „Стенопис“ при проф. Мито Гановски, в Националната художествена академия, София (1989). От 1994 работи в СУ „Св. Климент Охридски“ в катедра „Визуални изкуства“. От 1997 е хоноруван преподавател по дисциплината „Живопис“ в НХА в специалностите „Графика“ и „Книга, илюстрация и печатна графика“. От 2005 е доктор по педагогика, а от 2013 е професор по „Рисуване и композиция“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Академичният ѝ интерес е насочен към преподаването на изобразително изкуство и семиотиката на изобразителното изкуство. Работи в областта на живописта – кавалетна и монументална, като има специален интерес към работата върху хартия. Член е на СБХ (1991), от дипломирането си досега участва активно във всички изложби, организирани от СБХ, частни галеристи и фондации. Има над 45 самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Носител на няколко награди и отличия по време на следването си и в творческата си дейност. Творчески специализации (след спечелен конкурс): 2005 – Cité Internationale des arts, Париж, Франция; 2012 – La Escosesa, Барселона, Испания; 2014 – Oberpfälzer Künstlerhaus, Швандорф, Германия; 2018 – Cité Internationale des arts, Париж; 2022 – Arthostal, Барселона, Испания; 2022 – Erasmus+ преподавателска мобилност в Университет на гр. Ниш, Р. Сърбия, 2023 – Erasmus+ преподавателска мобилност във Факултет за изящни изкуства на Университета на гр. Лисабон, Португалия. Нейни творби са притежание на Националната галерия, държавни галерии и частни сбирки както в България, така и в Босна и Херцеговина, Великобритания, Германия, Гърция, Испания, Канада, Кипър, Молдова, Румъния, Русия, САЩ, Северна Македония, Сърбия, Унгария, Франция, Черна гора и др. Живее и работи в София.