- „От А до Z & Я” съвместно със Столична община / Моста на влюбените до НДК / от 16 до 28 май
Изложбата е съставена от плакатни колекции на две азбуки.
Авторите на „Латинската азбука” са 12 световно известни графици от три континента, обединени в легендарното за съвременната визуална култура и графичен дизайн - студио „Пентаграм”. Организаторите на Международното триенале на сценичния плакат – София, провокирани от безценния подарък, който получиха през 1995 от директора Ню Йоркския офис на „Пентаграм” – Пола Шер в Ню Йорк, създадоха серията „Българска азбука”. С тези плакати, художниците: Божидар Икономов, Божидар Йонов, Георги Липовански и Людмил Чехларов, и сериозно, и с чувство за хумор повдигнат противоречивите въпроси за „побългаряването” на латинските знаци, за неграмотното им внедряване в компютърното ни всекидневие, но най-вече продължават идеята на своите колеги за неизчерпаемата образност на БУКВАТА.
Изложбата е реализирана със съдействието на студио „Плакат” и j-point
- „От А до Я” в Сандански
Българската част от серията ще украси главната улица на град Сандански, по време на тържественото шествие на 24 май
- Изложба на непоказвани до сега илюстрации на Асен Старейшински в Институт Сервантес
Институт Сервантес – София / 15 – 29 май, Пространство Сервантес / ул. „Св. София” 3.
... Годината е 1969. В България излиза единственото и до сега издание на романа Алфануи открива света - новаторски текст, превеждан в цял свят и превърнал своя автор Рафаел Санчес Ферлосио в един от най-влиятелни испански писатели и хуманисти на нашето съвремие. Малката изящна книга събира в едно общо духовно пространство творчеството на Ферлосио с това на Асен Старейшински (1935 – 1991). Експерименталният роман среща илюстрациите на един от реформаторите на графичния дизайн. Днес, плакатите на Старейшински са признати за емблематични, международното триенале на сценичния плакат – София е учредило награда в негова чест, а прочутият Рафаел Санчес Ферлосио (р. 1927) на прага на своята 90-та годишнина, избира именно тези илюстрации за специалното юбилейно издание. Настоящата изложба разказва тази история с продължение и представя за пръв път пред публика 13-те черно бели илюстрации.
- Международната плакатна акция „Буквите на България – азбука на Европа” ще бъде експонирана в атриума на кметството в Любляна.
Събитието се организира от Посолството на България в Словения и с подкрепата на Национален фонд „Култура”.
Един от най-успешните международни проекти на триеналето, гостувал в повече от 30 града по целия свят, включва 30 плаката на именити майстори на това изкуство, които по покана на триеналето през 2007 г. създадоха по един плакат за всяка българска буква.
- Серията „МОЛИЕР БЕЗ ГРАНИЦИ” гостува в Скопие, със съдействието на Държавния културен институт към МВнР.
Експонати от фонда на триеналето и нови произведения, създадени специално за случая; плакати на признати майстори и на съвсем млади дебютиращи автори са обединени в проект, посветен на една от най-великите фигури в световния театър... Изложбата представя плакати за спектакли в България, Полша, Швейцария, Беларус, включително и плаката на проф. Георги Янков, който е за постановка на Галин Стоев в Скопие през настоящия театрален сезон.
Изложбите са част от кампанията ПРЕЗ ОЧИТЕ НА ПЛАКАТА, организирана от триеналето и включена в календара на културните събития на столична община за 2017 година.