Арт галерия Le Papillon, Варна
откриване: 10 октомври, четвъртък, 18:00 часа
Характерен за Васил Василев е сложният пластичен изказ, а присъствието на божественото се усеща не само в емблематичните му библейските сюжети. Художникът улавя подсъзнателните ни представи за един духовен свят, рисува виденията за светци и ангели в оня изминал, но сякаш останал у нас вековен живот. Духовността е основната линия, преминаваща през плътната му живопис.
Пътят към духовността, смирението и познанието
е бавен и дълъг. Така и процесът по изграждането на образите и композициите в неговите творби преминава през неколкомесечна работа. Според Васил Василев „завършването на една картина изисква дълго търсене и търпеливост, докато намериш пътека, която да стане път“.
Темата за „Христос и Блудницата“, проследена в цикъл от три картини, макар и библейска звучи актуално и днес, когато добро и зло, редно и нередно са категории без ясни очертания. Опирайки се на християнските добродетели и постулатите за прошка и разкаяние, живописните разкази предават посланието, че всеки има право на втори шанс и възможност да преоткрие добротата в себе си.
Васил Василев / Христос и блудницата
Наред с разпознаваемите сюжети платната на Васил Василев се отличават и с характерен колорит: яркото неаполитанско жълто, разложено до полутонове, грее на фона на плътни сиви нюанси, придаващи спокойствие и баланс. Мастилената плътност и дълбочина на кобалтовосиньото почти винаги е съчетана със специфично искрящо смарагдовозелено, допълващи се по нестандартен начин и създаващи интензивни вибрации. С голямо майсторство и лекота авторът борави със светлината, насочена, търсена и създадена – искряща свещичка в ръката; почти трептящ и пулсиращ ореол около главата на светец, показващ връзката с божественото; светлина в небето, подобна на божествен знак.
Васил Василев е сред основателите на Свободната зона за изкуство „Вулкан“ във Варна от началото на 80-те години на миналия век. Заедно с Ванко Урумов, Стоян Цанев, Милко Божков, Александър Капричев, Стоимен Стоилов и други, превърнали се в знакови за съвременното изкуство художници, създават арт колонията, която е метафора за свободно от догми изкуство и културна идентичност в България.
По пресинформация от галерията