

Кураторски проект
откриване: 29 април, вторник, 18:00 часа
Куратор: Слав Недев
Автори: Анжела Терзиева, Антон Терзиев, Викенти Комитски, Гълъб Гълъбов, Димитър Бочуков, Димитър Генчев, Дина Стоев, Динко Стоев, Думисани Карамански, Ели Жотева, Елица Баръмова, Иво Бистрички, Калина Димитрова, Калия Калъчева, Любослава Николаева, Мартиан Табаков, Мартин Пенев, Невена Екимова, Светлана Мирчева, Силвия Коева-Попова, Слав Недев, Станимир Генов, Станислав Памукчиев, Харита Асумани
Темата е покана към авторите да разсъждават върху...
всякакъв вид нарушения в установения ред, във възприятията, логиката, мисленето, в „матрицата“. Изследването на тези феномени може да отива отвъд видимото и да търси онези сили и взаимодействия, които ги предизвикват, които подлагат на стрес обичайния порядък на нещата и които компрометират установени представи и клишета, като по този начин създават условия за пробиви в конюнктурата, за нови визии и движения, излизащи извън общоприетите рамки. Обект на изложбата могат да бъдат още: различни изкривявания на пространство-времето, на мислите и емоциите, на усещанията, както и шумове в сигнала, отклонения от курса, от показанията на приборите за навигация в света и обществото, политиката, историята.
Смущенията обаче
са не просто дефекти в системата или отклонения от нормата.
Те са и пролуки, през които нерядко прозират други реалности, а досегът с тях е шанс да разширим представите си за нещата. Къде всъщност са смущенията – извън или вътре в нас? Дали нещо не създава нарочно тези „дефекти“, за да повдигне завесата на илюзиите и да ни даде възможност да открием един нов свят? Новият свят, не е ли всъщност изгубеният свят, който някога сме имали и към който сме принадлежали? Интуицията за него не е ли носталгия по изгубената цялост, същност, по „Изгубения рай“? Или може би горчивото съзнание за загуба на ценни моменти, състояния, хора, възможности, за нарушената връзка с природата, понякога с другите, със себе си... и стремеж да възстановим връзката, да наваксаме пропуснатото – лайтмотив, осъзнат или не, открит или маскиран, който преминава през целия живот.
Слав Недев
+++
За автора
Слав Недев е роден през 1967 в София, където живее и работи. От 1989 е художник на свободна практика, а през 2001 става член на СБХ, секция „Живопис“. В своето многостранно творчество Недев използва различни медии, сред които живопис, дигитално изкуство, арт обект, инсталация и скулптура. Работата му често е вдъхновена от философията (Кант, Хайдегер), психологията (Юнг) и митологията. Природата и световното културно наследство, както музиката и литературата, са други извори на емоции и рефлексии, които намират израз в неговите произведения. Слав Недев е носител на различни награди и стипендии, по-важни от тях са: две награди (първа и втора) в два конкурса за пластика в публична среда в град Казанлък; стипендии за пребиваване в Oberpfälzer Künstlerhaus, Швандорф, Германия, и Cité Internationale des Arts, Париж, и др. Наред с множество самостоятелни изложби той е автор на две скулптури в парк Розариум, Казанлък. Куратор е на груповите изложби C (Carbon) (2019, галерия „Червената точка“, София), τόπος - topographies - ...topias, (2016, СБХ – зала „Райко Алексиев“, София). Участвал е в международни симпозиуми в страната и чужбина. Негови творби се намират в частни (Imago Mundi, Fondazione Benetton, Тревизо, Италия; Siddhartha Arts Foundation, Катманду, Непал) и публични (Beijing International Art Biennale; СГХГ, София, Съвременно българско изкуство, НБУ, София) колекции.
Член на Управителния съвет на СБХ от 2021.
Член на Управителния съвет на НФК от 2024.