

Юбилейна изложба
откриване: 16 юли, сряда, 18:00 часа
Проф. Сашо Драганов се дипломира през 1981 като магистър по индустриален дизайн от Висшето училище по индустриален дизайн Burg Giebichenstein, Halle Saale, Германия, специалност „Дизайн на продукти и оръдия на труда“. Кариерата му в областта на индустриалния дизайн е съпътствана и с преподаване на специалността, хабилитира се като доцент (2002) и професор (2009) в Техническия университет в София.
Сега на Шипка 6, в първата си самостоятелна изложба, Сашо Драганов ще покаже около 1000 експоната, разделени в 22 теми, пряко свързани с дизайна – проекти, в това число индивидуален дизайн (адресирани до конкретен потребител) и „уникални обекти за бита с пластика, формоизграждане, цвят и материално-веществена същност, въздействаща психоемоционално, балансираща и хармонизираща човека с природата“. Ще видим и живопис, рисунки, пластика... Зад внушителното число творби стои виждането на дизайнера за „комплексно преживяване и интерпретация на света; за създаване на един по-добър свят“. Наименованието на изложбата – „Биония. Сходимост. Обтекаемост. Плавен преход“ – синтезира този творчески възглед.
Сашо Драганов / Жена
Стоян Милев, дизайнер:
Представяме на уважаемите зрители професор Сашо Драганов, 70-годишен, от студио „Драг Дизайн“ – спиралното му възходящо развитие, уникалното му персонално творческо виждане, отразено в рисунки, картини, проекти, машинно реализирани и изразени най-добре в дизайн възгледа Биония.
Плавен преход от университетско образование и неповторима естетика, изграждаща духовно развитие на личността.
Спиралното развитие от секционните мебели с прави ръбове и ъгли към живите корпусни столове и черупки на купета на автомобили на бъдещето.
Биония е изградена от концепциите: Заобленост, Сходимост, Плавни преходи
Пластични групи при формирането: Корпуси – монолитни сгради и мебели; Стволови – ажурни мебели за релакс и почивка; Черупкови – автомобилни купета, коли на бъдещето, водосборни и отходни води за лична хигиена, паркова среда и с водна завеса.
Професор Драганов оставя отворена врата за индивидуални поръчки.
Стоян Милев
+++

За автора
Сашо Драганов е роден през 1955 в Плевен. През 1974 завършва Художествената гимназия в София. През 1981 се дипломира като магистър по индустриален дизайн от Висшето училище по индустриален дизайн Burg Giebichenstein, Halle Saale, Германия, специалност „Дизайн на продукти и оръдия на труда“. От 1981 е член на Съюза на германските художници, секция „Дизайн“. През 1981 – 1983 е научен сътрудник в Централен институт за играчки в гр. Зонеберг и преподавател в специалността към Висшето училище по индустриален дизайн Burg Giebichenstein. След завършването работи като дизайнер в студиото за микроелектроника в Централния институт за промишлена естетика, София (1983 –-1986). От 1986 до 1988 е главен дизайнер в Център за внедряване в промишлеността към Българска индустриална стопанска асоциация (БИСА), София. От 1988 до 1991 е главен дизайнер в обединение „Микропроцесорни системи“, Правец. От 1992 до 2002 е дизайнер на свободна практика. През 2002 се хабилитира като доцент по индустриален дизайн, през 2009 – като професор в Техническия университет (ТУ) – София (по ВАК). Има и звание академик в „Българска академия за наука и изкуства“ и в „Международна академия на обединените българи“. Носител на сребърен (2007) и златен (2020) медал за заслуги на ТУ – София.
Проекти и реализации: 1984 – 1991 Фамилии компютри и микроелектронна периферия „Правец“. 1992 – 2002 Фамилии изделия за бита и фамилия устройства за скоростно въвеждане на текстова и речева информация „СТЕНОКИ“. 2002 – 2022 Фамилии изделия в т.ч. екстериорни осветители, стационарни телефонни GSM апарати, стругове С-8, санитарни обекти и смесители за вода, обков и декоративни врати, режещи и фрезоващи плотери, запазени знаци и др.
Ръководи екипни проекти в процеса на обучение (2002 –2021):
Проект за трактор „Болгар“ за „Агротехника“ – Карлово. Реализации на тунинг проекти за фирма „Брабус“ – Германия, в т.ч. внедрени седем проекта за джанти, както и множество интериорни проекти и елемент от автомобилния екстериор. Дизайн на интериор за яхта. Проект за „Автомобил, произведен в България – UNIVERS“, спонсориран от 35 български фирми и „Даймлер – Мерцедес“, „Брабус“ и „Самсунг“, завършил с реализация на три прототипа, едни от които е движещ се. Проекти за множество фамилии; велосипеди, кари, коли среден клас, както и на сгъваеми градски автомобили…