Художествена галерия „Любен Гайдаров“ – Перник; стенен килим и сух пастел
откриване: 18 декември, сряда, 18:00
Изложбата „Диалог за красотата – Адриатика“ в Художествена галерия „Любен Гайдаров“ – Перник е втора изложба на Румяна Секулова с живописни творби, посветена на пътуванията ѝ из Адриатика. Картините, изпълнени в техника сух пастел, са създадени през периода 2020 – 2024. В изложба, която е в юбилейна за авторката година, са включени и няколко стенни килима, предназначени за съвременния интериор – нейни знакови творби от двадесетгодишното ѝ текстилно творчество.
Румяна Секулова получава висока оценка за творбите си още в началото на своята кариера през 80-те години на XX век с участията си със стенни килими в ОХИ на приложните изкуства. Заедно с участията си в групови изложби тя работи монументален текстил за оформяне на интериори на правителствени сгради, хотели, частни домове в сътрудничество с изявени съвременни архитекти. Представя няколко самостоятелни изложби с гоблени и ръчно тъкан текстил в България, Австрия, Германия, Дания, Испания, Сирия.
+++
проф. д-р Атанас Божков за стенните килими:
През месец април 1986, когато Румяна Секулова откри своята първа самостоятелна изложба в София, почитателите на нейното изкуство не бяха изненадани. Те сякаш знаеха какво ще видят в нея, не просто защото тя бе участвала вече десетина години в Общите художествени изложби в страната или пък защото постиженията ѝ бяха забелязани и оценени по достойнство от много хора. Тя бе поздравена от художествената критика не само за общото високо ниво на своите експерименти, но и за други, много съществени неща: за яснотата и сигурността, с които поставя и решава своите естетически задачи, дистанцирайки се разумно от бутафорните образци, които лишават художествената тъкан от всякакви реални пластически и функционални достойнства и наред с това заради ведрия дух и оптимистичната съсредоточеност, с които решава техническите трудности (…) По-късно тя продължи да дава на своите гоблени наименования, като „Плисък Звуци Следи“ и имаше всички основания да прави това, защото те си оставаха все така
ярки като поетични метафори
(…) Румяна Секулова се старае да прави разумни съпоставка с това, което се твори и излага от нейните колеги в европейските културни центрове. За това говори колекцията ѝ от стенни килими, подготвена за Виена. В нея рефлектират отново професионални съображения и старание, чиято възвишена цел е да приобщят нови хора към красотите, до които се е докоснала творческата ѝ фантазия, до очарованието на слънчевите потоци и до мамещите морски вълни, до вечните извори на нашия емоционален живот. Затова може да се каже, че тази изложба е поръчка не от институция, а от времето, в което живеем. А това означава и от съвременника, който е подвластен на това време.
проф. д-р Атанас Божков, в каталога на първата ѝ самостоятелна изложба
Румяна Секулова / Кей, сух пастел
проф. д-р Чавдар Попов за живописта:
Серията пейзажи, които Румяна Секулова е обединила под мотото „Духът на мястото – Адриатика“ ни пренася в Далмация, където история, цивилизация, култура и природа се сливат в неповторима амалгама от форми и от цветове. Впечатленията, наблюденията, усещанията и силната емоционална съпричастност формират неизменно поетично ядро, което ѝ дава жизнени импулси за творчество. На бял свят се появяват интимни камерни пейзажи, всеки един със своята индивидуална характеристика, същевременно всички те обединени от
тънко лирическо светоусещане.
Далмация като че ли е своеобразна квинтесенция на Средиземноморието. Авторката е успяла да създаде образи, в които интересът към натурата и детайла хармонира със синтетичната визия. Всяка творба се превръща в своеобразна емблема, в знак на Genius Loci (Духът на мястото). Формите сякаш са потопени в тих, безмълвен унес, свидетелстващи за неповторимото съчетание от живи и непосредствени наблюдения и от стремеж за достигане на една умиротворена, сякаш извънвремева хармония, която изпълва картините с фино очарование и с неповторим аромат...
проф. д-р Чавдар Попов, в каталога с живописни творби на Румяна Секулова в техниката сух пастел, създадени в периода 2019 – 2022
По материали от галерията
+++
За автора
Румяна Секулова се дипломира в Художествената академия в София, специалност „Декоративно-монументални изкуства“ при проф. Мито Гановски през 1979. През 1989 завършва майсторски клас по текстил в Академия за приложни изкуства, Виена, при проф. Маргарете Радер-Сулек. През 2013 защитава докторска дисертация в департамент „Дизайн“, НБУ, София.
От 1979 като художник на свободна практика участва със свои стенни килими в ОХИ на приложните изкуства, организирани от СБХ, чийто член е от 1983. Работи съвместно с изявени архитекти за конкретна архитектурна среда стенни тъкани, изтъкани с вълна и коприна.
През 1986 в София, зала „Ателие на младия художник“ открива изложба от 12 гоблена с текст в каталога от проф. д-р Атанас Божков. През 1987 тази колекция е представена от Министерство на културата в Българския културен център Дом Витгенщайн, Виена. Допълнена с нови творби, изложбата е показана в Национален музей, Дамаск, Сирия (1988) и в Българския културен център, Берлин. С тези изложби Румяна Секулова става първият български художник приложник, представил съвременен стенен килим с авторска колекция в чужбина. След 1989 тя организира свои изложби с ръчно тъкан текстил за интериор - завеси, платове, шалове в Копенхаген (1992), галерия „Винсент“ (1993), галерия „Колекция Мариане Изагер“, Орхус, Дания, галерия „Натали“, София (1996) и през 2004 в галерия„ Г. Майо“, Мадрид, Испания. Показва творби изпълнени с текстилни материали в Първо Биенале на Българския дизайн, СБХ – Шипка 6 (2008), ОХИ „Къщата“ (2009), Софи,я и в последната си самостоятелна изложба „20 години стенен килим“ (1998) в зала Фестинвест, София.
След пребиваване в Тунис през 2007 в Сиди бу Саид тя открива живописна изложба в техника сух пастел, а през 2009 в галерия „Кракра“, Перник – изложба акварел. Творби с маслени бои върху платно откриваме през 2010 в самостоятелната ѝ изложба в галерия „Алма матер“, София. Акварел и сух пастел и сюжети от Средиземноморието тя показва през 2013 в галерия „Арт салон“, Перник, по време на преподавателската ѝ дейност в Европейския политехнически университет (ЕПУ) в града, където преподава рисуване, формообразуване и изкуства в архитектурата на чуждестранни студенти (2010 - 2015). Преподавателският ѝ опит включва лекционни курсове по текстил в интериора в ЮЗУ, Благоевград и по дизайн в Пловдивския университет. Има участия с научни публикации в български и международни конференции на ЕПУ, НХА, НБУ, Лесотехнически университет, Институт за изследване на изкуствата, Институт по Балканистика, БАН през периода 2008 - 2019.
След пенсионирането си като преподавател продължава да представя творбите си в поредица живописни изложби.
През 2007 съвместно с колеги от Перник Румяна Секулова основава фондация „Арт център проф. Секул Крумов“ със седалище с. Витановци, където е ателието на нейния баща, скулпторът Секул Крумов (2022 – 2003). Целта на фондацията е да опази и популяризира творчеството на скулптора и съвременното българско изобразително изкуство, свързано с Пернишкия край.
+++
Адрес
ХГ „Любен Гайдаров“ – Перник
пл. „Кракра“ 1