Изложба живопис
Отркиване - 17 март, 18 ч.
Изложбата на Кирил Недялков, която СБХ ще покаже от 17 до 28 март, представя последните творби на този автор, притежаващ изключително характерен и разпознаваем стил, който така умело успява да претвори характеристиките на текстила в живописно платно или скулптура. Тази негова нагласа идва от школата на проф. Марин Върбанов, при който учи тази специалност, както и от желанието му да не бъде текстилец в традиционния смисъл на думата. Така авторът непрестанно търси как да преплете нишките с други изкуства (живопис, скулптура, графика, инсталация) и да създаде нещо оригинално и различно.
За себе си той казва: „Роден когато трябва. Завършил Художествената академия в София – специалност текстил и мода. Затова изкуството във времето е мое. Препъвам това време пред мен и чакам то да се изправи и т.н. Докато някой от двамата се умори. В този двубой минах през много периоди на успех и радост и радост без успех, затова пък дялах чужди ръбове, за да останат моите, с които се гордея. Името ми е чисто – без професор, академик. Нямам никакви награди, остана ми сал една „Голямата ми любов към изкуството”.
*
Повече за автора:
Кирил Недялков е роден 23 май 1940 година в село Градище, Севлиевско. През 1975 г. завършва специалност „Текстил” в Националната художествена академия, София, в класа на проф. Марин Върбанов. Член на СБХ от 1982 г.
Награждаван е с медал „1300 години България”.
Негови монументални гоблени има в редица обществени сгради – в ритуалната зала в с. Крушуна – Ловешко, в кметството на Велико Търново и др.
Участва в множество национални изложби на приложното изкуство.
Самостоятелни изложби:
1981 – София СБХ "Шипка” 6 – стенни килими, живопис, графика
1982 – Варна – стенни килими и акварели
1983 – Ботевград – рисунки и графики
1990 - София, СБХ, “Шипка” 6 – текстилни структури, графика и живопис
1993 – Вашингтон – Обща изложба на дружество “Уникат” – стенни килими
1994 - Ню Йорк – обща изложба на дружество “Уникат” – стенни килими
2000-2002 – Участие в международна пътуваща изложба “Проект Казаков”