- | Извън СБХ
Галерия (5)

галерия „Стубел“, София

откриване: 11 март, вторник, 18:00 часа


Популярният „Мит за пещерата“ е алегория, през която Платон прави видима разликата между мъдрост и мнение, истина и внушение. В пещерата са оковани затворници с лице към стената, по която се движат сенки. За затворниците сенките са реалност. С излизането си на свобода те виждат реалната картина на света, но я отхвърлят.

Пещерата на Платон не е мит. Това е нашата реалност. Всъщност отдавна живеем там, заковани в информационната пещера. Вперили поглед в екраните, пасивно и с нарастващ ужас наблюдаваме предизвестения свършек на света.
Ние ли го наблюдаваме този „наш“ свят, или НЯКОЙ го контролира?
Ние ли го формираме, или НЯКОЙ ни форматира – дезинформира, манипулира и деформира – според нуждите си?
Ние ли се образоваме, или НЯКОЙ ни подхвърля образи-сенки, които да завладеят или да замъглят съзнанието ни?

Мария Ландова / Пещерата на Платон




КОЙ напълни живота ни с

апокалиптични предчувствия сред грамади от конспиративни теории,

антиутопии и перманентни войни?
Ще се озоват ли новите поствитрувиански свръхчовеци отново в пещерите – в своите свръхтехнологични пещери - или вече са в тях?

Експозицията представя част от проекциите на авторката. Тя преработва глобалната си тревожност в серии рисунки, родени в пещерата на нощта. Обработва ги дигитално и ги пуска да плуват като дънни риби в немислимо огромната виртуална пещера. От този ритуал се ражда мрачен свят, населен с лутащи се фигури сред лабиринта на страха.


+++


За автора

Мария Ландова е художник, дългогодишен арт педагог. Автор на мозайки и витражи на публични сгради, илюстрации за печата. Участия в групови изложби. Самостоятелни изложби в галерия „Дебют“, Depoo и „Шипка 6“. Член на СБХ и СБЖ. Арт журналист за: вестниците „Капитал“, „Сега“, „Литературен вестник“ и за списанията „Паралели“ и ЛИК. В електронните медии БНР – наблюдател за изложби към „Арт-ефир“; автор и сценарист на образователно предаване за изкуство в БНТ 1 „Нарисувай ми овца“. Директор на Националната художествена гимназия „Илия Петров“ (2002 – 2010). От 2010 работи за НХА. Автор и ръководител на студентски проект „Лятна академия за деца“ към НХА. Продуцент и управител на кино къща „Прожектор“. Сценарист на повече от 20 документални филма. („Окото на минотавъра“, „Джем сешън“, „Чакащи артисти“, „Теодор Ушев невидими връзки“).

Изложбата се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“.