

130 години Национална художествена академия – Изкуството да твориш бъдеще!
откриване: 15 юли, сряда, 18:00 часа
С „Изложби на дипломираните от НХА – Випуск 2026“ Националната художествена академия подкрепя своите възпитаници в прехода от академична среда към професионалната художествена сцена. Изложбата представя резултатите от обучението по изкуства, но и показва нещо по-важно – появата на ново поколение автори, които вече заявяват своето място в съвременното визуално изкуство. Съюзът на българските художници е партньор на Националната художествена академия в това четвърто издание на проекта „Изложби на дипломираните от НХА – Випуск 2026“. В галерията на СБХ се представят две изложби на дипломираните бакалаври и магистри от Националната художествена академия.
+++
Експозициите включват дипломни работи и проекти от следните специалности и програми:
- Бакалавърски програми: „Стенопис“, „Резба“ и „Индустриален дизайн“
- Магистърски програми: „Стенопис“, „Иконопис“, „Автомобилен и машиностроителен дизайн“ и „Интериорен и екстериорен дизайн“
+++
Четвъртото издание проекта „Изложби на дипломираните от НХА – Випуск 2026“ е част от програмата за отбелязване на 130-ата годишнина от основаването на Академията като Държавно рисувално училище през 1896 година.
Изложбената програма в София, Бургас и Банкя тази година обхваща периода от 17 юни до 30 юли 2026. В рамките на проекта Националната художествена академия представя 21 изложби на дипломираните си бакалаври и магистри – Випуск 2026, в 15 галерийни пространства. Чрез включването на множество локации, проектът разширява присъствието на младите автори в културния пейзаж и създава възможност техните произведения да достигнат до различни публики. В основата на инициативата стои стремежът произведенията, създадени в процеса на обучение, да достигнат до своята естествена среда – изложбеното пространство и зрителя. Така дипломирането се превръща не просто в завършек на един образователен етап, а в първа професионална изява на младите автори на художествената сцена. Проектът поставя акцент върху ролята на галерията като място за среща – между автор и зрител, между образование и професионална среда, между индивидуална творческа позиция и обществено пространство.
+++
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Столичната община – Календар на културните събития, със съдействието на Община Бургас и в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност в Националната художествена академия за 2026 година.
Проектът се реализира в партньорство със Столичната община, Община Бургас и редица галерии и съвременни културни пространства: галерия „Академия“, галерия „Шипка 6“ на Съюза на българските художници, галерия „Сан Стефано“, галерия „Сердика“, галерия „ХГ“ към НУИИ „Илия Петров“, Галерия на открито „Градина Кристал“, Триъгълна кула на Сердика – при Регионален исторически музей – София, галерия „Куб“ към РЦСИ „Топлоцентрала“, галерия AUTOMATIC, галерия nOva art space, галерия ONE, галерия „ГрафикАрт“, УниКредит Студио, Арт център Банкя, галерия „Ателие“ на НХА – Филиал Бургас и Културен център „Морско казино“ – Бургас.
Медийни партньори: Българска телеграфна агенция и Българско национално радио.



