- | Извън СБХ
Галерия (5)

галерия „Астри“, София

вернисаж: 26 септември, четвъртък, 18:00 – 20:00

Натура(та).
Някои я боготворят. Други я отричат.
Трети не са сигурни към коя група принадлежат.
Но натурата е навсякъде.
Около нас, във нас.
Неизбежна.
Тези, които я боготворят
и тези, които я отричат,
стигат до позицията си
по индивидуален път и причини.
Това е естествено.
Но тези причини и път са обусловени от,
и подложени на,
не индивидуално влияние,
а на колективно. Външно.
Това не е естествено.
Разликата между трите групи
се изразява в това, колко
и каква важност отдават
на колективния, външен натиск.
На колективното влияние.
И творим.
Иван Пазламачев

+++

Отваряйки дума за натурата, отбелязваме, че това е територията на Иван Пазламачев за последните двадесетина години. Вървял е към нея и я е достигнал в зрелостта си, преминавайки през абстракцията и различните актуални течения в живописта. Но натурата не е търсена като скъсен път към сетивността ни, който иначе бихме нарекли хиперреализъм. Резултат е от честното отношение и висока оценка както към живописта, така и към публиката, в която в крайна сметка резонира всичко, което бива излагано в галериите.

Тази първа изложба на Пазламачев в София, след 33 години в Америка, включва около 30 платна, рисувани в последните пет-шест години.

Фигуративни, сюжетни, портретни, автопортретни...

Всъщност последното е винаги и при всички вярно. Образът на художника се появява или прозира в собствените му произведения независимо от жанровете в изобразителното изкуство, които го вълнуват в момента. В случая това е едно смело саморазкриване на художника, което винаги предизвиква възхищение. Както и предизвиква самите нас, напомня за възможната свободата, която носим в себе си.


+++

За автора

Иван Пазламачев е роден в Ямбол през 1972. През 1987 завършва Средното специално художествено училище за приложни изкуства в София. Още като ученик, през 1986, прави първата си самостоятелна изложба в родния град, която включва живопис и скулптура. Съвсем млад, в зората на демокрацията, напуска България. През 1990 е в Германия, където организира две свои изложби, а в 1991 вече е в САЩ, където живее и работи и до днес. Установява се в Ню Йорк и бързо навлиза в артистичните среди. В периода 1992 – 1995 завършва колежа „Сънбридж“ в Ню Йорк. Започват да излагат негови картини, участва в артистични резиденции, печели награди за високи постиженив, в шоута и артистични стипендии. През 1995 е първата му самостоятелна изложба в САЩ, даваща начало на десетки и десетки групови и самостоятелни изяви в Ню Йорк, Ню Джърси, Флорида, Маями, Калифорния, Лос Анджелис. Но връзката му с Континента не е изоставена – излага по малко в Италия, Франция (парижкия Салон), в Германия (БКИЦ), многократно в Ямбол, а от 2017 участва и в годишните изложба на галерия „Астри“ „Формат 30/30“ и веднага е забелязан от артистичните и колекционерските среди. През 2002 след конкурс е приет в Профсъюза на сценичните работници в САЩ и оттогава работи само за театрални постановки на Бродуей. По покана на сценографите рисува авторски произведения за два спектакъла през 2018 и 2022 в Ню Йорк. Пет от албумите на американския саксофонист Стив Слейгъл са с обложки на Иван Пазламачев.

В Лунния кодекс, Codex Nova – изстрелян на 15 февруари, кацнал на Южния полюс на Луната на 22 февруари 2024 чрез SpaceX Falcon 9/ GLL Lunaprise/ NanoFiche/ Intuitive Machines – Odysseus – програмата на НАСА за предаване и съхраняване на културното наследство на земляните, са включени 14 негови картини. Две от тях изложихме във „Формат 30/30“ през 2023, а другите 10 Пазламачев показва сега в България, в първата си самостоятелна софийска изложба.