Новини

  • image

    Напусна ни Ани Бобева (1947 – 2023)

    Ани Бобева е родена в София в семейството на известния писател фантаст Петър Бобев. Завършва Художествената гимназия, а след това, през 1973 – Художествената академия, специалност „Графика и илюстрация“ при проф. Петър Чуклев. Работи в областта на илюстрацията и в творческият ѝ архив има десетки илюстрирани книги. Работила е като художествен редактор в издателство „Народна просвета“, в списанията „Дружинка“ и „Пламъче“. Нейни рисунки има във всички периодични издания за деца до 1990 година.

  • image

    Напусна ни Евгения Раева (1941 – 2023)

    Името на Евгения Раева свързваме с поредица от запомнящи се спектакли на различни сцени. Тя е сред най-активно работещите съвременни художници сценографи. Родена е в Шумен. Завършва сценография в Художествената академия при проф. Георги Каракашев през 1965. Била е водещ художник-постановчик в Българска национална телевизия, където е записала името си в над 300 телевизионни предавания. Главен художник в Музикалния театър „Ст. Македонски“.

  • image

    Напусна ни Богомил Благоев (1943 – 2023)

    Богомил Благоев е роден в село Копаница, Радомирско. Завършил е Института за учители по изобразително изкуство в Кюстендил. Работи като преподавател по изобразително изкуство в специализирано училище по изкуствата в Перник – СОУ „Климент Охридски“. Негови ученици са сред водещите художници в Перник. В последното десетилетие от живота си работи много активно в ателието си. Има 12 самостоятелни изложби – първата е през 1989, а последната е през 2022 в ГХГ – Благоевград. Техниката му е близка до поантилизма, но е обогатена с цветни петна, които задават основния цвят.

  • image

    Напусна ни Недко Каблешков (1932 – 2023)

    Недко Каблешков e главна движеща сила на подема в художествения живот на Кюстендил, започнал в 1960-те години; пръв уредник и най-дългогодишният директор на Художествената галерия в Кюстендил. Художник и изследовател, той посвещава живота си на художниците от Кюстендил и на Майстора. Благодарение на него съществува най-голямата колекция от произведения на Владимир Димитров – Майстора, плод на дългогодишна издирвателска, събирателска и научна дейност. Популяризирането на личността и творчеството на Майстора става смисъл на целия му живот.

  • image

    Напусна ни Иван Савов (1944 – 2023)

    Иван Савов ни напусна неочаквано, в усилена подготовка на изложба. 
    Художник с богата култура, която му позволява да работи с режисьори и музиканти, с литературни текстове. Любопитен към света творец, който не познава граници в жанровете и техниките. 
    Опелото ще бъде в четвъртък, 6 април 2023, от 11:00 в православен храм „Св. Седмочисленици“, София.

  • image

    Напусна ни Стилиян Атанасов (1959 – 2023)

    Стилиян Атанасов живее и работи в родния си град Плевен. Там, в Художествена галерия „Илия Бешков“, през февруари бе и неговата последна изложба, събрала рисунки и живописни платна.
    Той завършва Художествената гимназия в София през 1978, а през 1986 завършва Художествената академия в класа по живопис на проф. Светлин Русев. Същата година започват участията му във всички регионални и национални изложби. Самостоятелни изложби е имал в Плевен, Левски, Свищов, София.

  • image

    Напусна ни Драган Немцов (1935 – 2023)

    Драган Немцов е художник, който съчетава в своето творчество детския възторг от откривателството с мъдрост, ерудиция и широки интереси и богата биография.
    Роден е в Габрово. През 1959 завършва живопис в Художествената академия в София при проф. Дечко Узунов.

  • image

    Напусна ни Екатерина Радева (1948 – 2023)

    На 12 март 2023 ни напусна Екатерина Радева-Саздова. Родена е в София. През 1972 завършва Художествената академия, специалност „Текстил“, при проф. Марин Върбанов. Поклон пред светлата ѝ памет! 

  • image

    Напусна ни Георги Чаушов (1938 – 2023)

    На 7 март 2023 година ни напусна Георги Чаушов. Той е сред легендарните художници карикатуристи на вестник „Стършел“, с ярко присъствие в българското съвременно изкуство. В карикатурите си „Без думи“ той казва повече за времената, в които твори, от много други. Сатиричният му усет няма аналог в българската визуална култура, той е разпознаваем и обичан.