Бюлетин типове
Стоил Мирчев / Началото

Художник с характер. Стоил Мирчев на 70

Стоил Мирчев принадлежи към поколението, което през 80-те загърби реалистичната стилистика и премина в полето на абстракцията. В творбите на Мирчев няма сюжетни подсказки, тъмните топли гами напомнят древни земни пластове. Археологическите му пристрастия откриваме и в серия пластики, каменни идоли. За да не забравяме, че е добър рисувач, Стоил излага и портретни шаржове.
Иван Димов / Палечко

Палечко. Изложба на Иван Димов

Отбелязваме век от рождението на Валери Петров с оригиналните илюстрации към „Палечко“, нарисувани от Иван Димов. Експозицията съдържа цялостната работа на художника - фолиа, винетки, титул и рисуван шрифт, показани през 1978 и харесани от поета за книгата „Палечко“ (1981). Димов илюстрира още творби на Петров: „Бяла приказка“, „Копче за сън“, „Меко казано“, „В лунната стая“, „Пук“.
image

За отсъствията, неяснотите и пропуските в една изложба

Изложбата е част от важен изследователски проект, посветен на живота и делото на Тръпко Василев, иницииран и финансиран в по-голямата си част от колекционера Владимир Илиев. Като част от него още през юли бе представена документална постерна изложба в София.
Венелин Шурелов / Един човек

Един човек. Проект на Венелин Шурелов

„Един човек“ е проект за високотехнологична интерактивна инсталация в градска среда. Представлява 13-метрова антропоморфна фигура с два екрана, към които се подава динамично съдържание, генерирано от компютърен алгоритъм в два режима. Първият режим е свързан с чифт камери двустранно на фигурата. Вторият е генериран от анализ на данни за инфраструктурата и околната среда, събирани от сензори в реално време.
Спартак Паскалевски / от изложбата

Трансформации. Изложба на Спартак Паскалевски

Експозицията от живопис и рисунки „Трансформации“ на проф. д.и.н. Спартак Паскалевски се представя в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново. Интересът на художника към различните степени на преображенията се отнася както към багрената материя и рисунъчния процес, към взаимните им преобразования, определящи характера на колорита, така и към динамиката на формите и тяхното структуриране в пространството.
image

„Гравитационен тласък“ на Деля Чаушева

Деля Чаушева е изградила разпознаваем почерк в абстрактната живопис. Големи маслени платна, рисунки с пастел и въглен повдигат завесата към енигматични форми и пространства, които тя нарича „Гравитационен тласък“. Творбите са възглед или илюзия за Живота и Вселената, за внезапния удар, разрушаващ баналното и монотонното. Отключват фантазия и желание да видим нови светове, както и познатия свят по различен начин.