Бюлетин типове
image

Фестивал на съвременната българска керамика 2020

Във фестивала на съвременната керамика тази година 30-ина български и 7 румънски автори показват разнообразие от стилове и технически похвати, тенденции в технологиите, избора на материали и глазурни решения. Като акцент Здравко Манолов (1920-2010) и Коста Данев (1956) са представени с произведения от различни творчески периоди. Голямата награда получи Данаил Николов.
Александър Капричев / без заглавие

Идеи и състояния. Изложба на Александър Капричев

Александър Капричев е един от варненските художници, оставили ярка следа. Напусна ни през 2008, но неговите живопис и рисунки все така вълнуват ценителите с лирична абстрактност и експресия. Творчеството му минава през тенденциите на 80-те години в българско изкуство и се развива към концептуална абстрактност, поради което назовахме изложбата за неговата 75-а годишнина „Идеи и състояния“.
J.PANK / от изложбата

Минало, настояще и бъдеще в изложбата „Yesterday and today“ на J.Pank

Можем ли да си представим симбиоза от графити, комикс, манга, попарт с класическа живопис, образи на Мона Лиза и Христос? Това е запазена марка на J. PANK (Йордан Панков), който поставя класически творби и личности в съвременен контекст на масовата култура и субкултурата. В „Yesterday and Today” авторът експериментира с живопис и дигитален печат върху метал и пластмаса, картинното поле е още по-интензивно.
Румен Рачков / Ловене на Х бозон II

Симпозиум „Форма“ 2020

За работен терен международният симпозиум „Форма“ 2020 използва творческата база на НГПИ „Тревненска школа”. Изложбата със завършените творби бе открита в двора на прочутата „Даскалова къща“ - музей на резбарското изкуство в Трявна. Симпозиумът затвърди впечатлението за висок форум, където творческият дух е свободен да изразява, да превръща материала във форма, от която струи живот.
Красимир Яков / Портрет на Наум Наумов

Приятелството остава. Изложба на Наум Наумов и Красимир Яков

„Тази изложба е по повод моята 65-годишнина и е ретроспективна. Реших да покажа по малко от всичко - бронзови пластики, плакети, живопис, акварел, но без любимите ми рисунки, за да поставя на тяхно място творбите на колега и приятел, който вече не е между живите - Наум Наумов. Колекцията включва линорезби, някои отпечатани върху вестници от т.нар. жълта преса - ефектът е неочаквано интересен.“
image

Изкуството на Kокимото е изпълнено с антигерои

В произведенията на Кокимото най-често срещан е въображаемият образ на художника - трагикомичен черен комиксов хибрид между човек и котка. Появява се изневиделица, коментира щяло и нещяло, не обещава добър вкус, а ирония и провокация. Присвоява популярни образи, нагазва в кича и се забавлява с култа към идоли. Антигероят като социална критика. Аргументите срещу това нахалство са напразни.