Бюлетин типове
Мариета Конова / Катедрала (детайл)

Вчера. Изложба на Мариета Конова

Мариета Конова респектира с избор на сюжети, лично култивиран усет за цвета, ясен почерк в портрети и пейзажи. Динамичният контур изгражда ритъма на композицията, разделя едрия силует на предния план от линията на фона. В тази изложба тя показва френски пейзажи. Нестандартните упражнения в трудната зона на полихромната живопис внушават радост, хармония и неспокойството на търсещ художник.
Стоил Мирчев / Началото

Художник с характер. Стоил Мирчев на 70

Стоил Мирчев принадлежи към поколението, което през 80-те загърби реалистичната стилистика и премина в полето на абстракцията. В творбите на Мирчев няма сюжетни подсказки, тъмните топли гами напомнят древни земни пластове. Археологическите му пристрастия откриваме и в серия пластики, каменни идоли. За да не забравяме, че е добър рисувач, Стоил излага и портретни шаржове.
Иван Димов / Палечко

Палечко. Изложба на Иван Димов

Отбелязваме век от рождението на Валери Петров с оригиналните илюстрации към „Палечко“, нарисувани от Иван Димов. Експозицията съдържа цялостната работа на художника - фолиа, винетки, титул и рисуван шрифт, показани през 1978 и харесани от поета за книгата „Палечко“ (1981). Димов илюстрира още творби на Петров: „Бяла приказка“, „Копче за сън“, „Меко казано“, „В лунната стая“, „Пук“.
image

„Гравитационен тласък“ на Деля Чаушева

Деля Чаушева е изградила разпознаваем почерк в абстрактната живопис. Големи маслени платна, рисунки с пастел и въглен повдигат завесата към енигматични форми и пространства, които тя нарича „Гравитационен тласък“. Творбите са възглед или илюзия за Живота и Вселената, за внезапния удар, разрушаващ баналното и монотонното. Отключват фантазия и желание да видим нови светове, както и познатия свят по различен начин.
Албена Петкова / Малко преди полунощ

В началото III. Млади български художници

„В началото III“ е трето издание от инициативата на мецената Тодор Стайков за подпомагане реализацията на млади художници до 35 г. Проектът цели да стимулира творчески процеси, да активира и остойности най-качествените, креативни и иновативни търсения в живописта и скулптурата. Журито селектира и обедини творби в широк стилов диапазон. В изложбата участват 43-ма автори.
Васил Стоев / от изложбата

Коридори на съдбата. Изложба на Васил Стоев

Живописта на Васил Стоев е сложно единство на интелект и чувство, конструкция и експресия, фигурация и абстракция. Платната разкриват единството и борбата на противоположностите. Еквиваленти на сложни, противоречиви душевни състояния, на разнопосочни емоционални импулси или на моментни усещания. Независимо от абстрактния език, на зрителя не се налага да търси и открива конкретни препратки или сюжетни ходове.