.jpg)
Приключиха дейностите, именувани „Споделяне на наследството“ по проект „Опазване и популяризиране на художественото наследство на Исторически музей – Лом“ и „Запознаване с наследството“ по проект „Иновативен подход при представяне на временни изложби в Исторически музей – Лом“. Наш партньор при реализирането на първия етап беше II ОУ „Константин Фотинов“, а през втория етап – Фондация „Рома-Лом“. Основна концепция на представените дейности е запознаване на ученици от училищата на Лом с художественото наследство на града и България.
В края на ноември 2025 в Исторически музей – Лом в дейностите участваха учителите и учениците от III ОУ „Отец Паисий“ и IV ОУ „Христо Ботев“. Беше им показана специално подготвена презентация за професията реставратор, за етапите на работа и трудностите, с които се е сблъскала Десислава Попова, реставратор по проекта. В залите на музея те имаха възможността сами да разгледат завършената реставрация на голяма част от живописните платна. Силно впечатление им направиха и останалите картини, част от постоянната експозиция на музея.
По време на посещението им се проведе специално подготвена работилница за рисуване и представяне на графичната техника линогравюра, онагледена в творбите на художника Боян Иванов. В работата по своите рисунки учениците бяха напътствани от своите учители и от специалиста на музея – художника Йордан Йорданов.
+++
Съюзът на българските художници е партньор в изпълнението на дейностите, част от проекта на Исторически музей – Лом.
.jpg)
.jpg)
.jpg)

.jpg)
.jpg)
.jpg)